EKG. Test wysiłkowy

EKG. Test wysiłkowy

Jednym z szczególnie aktualnych i zarazem najbardziej podstawowych badań wykorzystywanych we współczesnej kardiologii jest badanie z wykorzystaniem EKG, czyli elektrokardiogramu. Jego funkcjonowanie polega na zapisywaniu aktywności elektrycznej serca chorego na profesjonalnym papierze w formie graficznego obrazu, który standardowo pochodzi z dwunastu odprowadzeń (cztery elektrody kładzie się w określonej lokalizacji na kończynach pacjenta, a sześć na jego klatce piersiowej, oczywiście w odpowiednim ustawieniu i we właściwej kolejności). Jest to możliwe dlatego, że serce produkuje w toku pracy określone pole elektryczne znajdujące się w jego centrum. Celem badania jest wykazanie serii wychyleń od linii podstawowej (zwaną także linią izoelektryczną), które nazywane są załamkami. Każdy pojedynczy załamek odpowiada albo depolaryzacji, albo repolaryzacji określonego obszaru serca.

Zapis elektryczny pracy serca warunkuje położenie umieszczonych na ciele pacjenta elektrod i od tego, czy pobudzenie w sercu odbywa się w stronę elektrody, czy też w kierunku odwrotnym. Mierząc odstępy mające miejsce pomiędzy pobudzeniami, wylicza się częstość rytmu rytmu oraz dodatkowo sprawdza się, czy jest on właściwy, czy też pacjent ma problemy z bradykardią (rytmem zbyt wolnym) czy tachykardią (analogicznie, rytmem za szybkim). Dla informacji, należy zauważyć, że dobrze serce człowieka powinno kurczyć się w tempie od sześćdziesięciu do stu uderzeń w przeciągu jednej minuty. To nie są jedyne informacje, które przekazuje specjalistom krzywa EKG.

Informuje ona również o stanie mięśnia serca. Można z niej uzyskać wartościowe dane na temat przerostu mięśnia komór i ich przeciążenia, z jakimi ma się do czynienia w przypadku nadciśnienia tętniczego bądź nadciśnienia płucnego (zależnie od komory serca). Badanie oferuje również podstawową wiedzę na temat wielu chorób zastawkowych serca i o kardiomiopatii. Jednakże za najistotniejszą funkcję realizowaną przez badanie EKG uznać można wykazywanie symptomów niedokrwienia mięśnia serca bądź zawału. Badanie to, choć jest proste oraz nieinwazyjne, niejednokrotnie ratuje życie nawet tym pacjentom, którzy nie są zupełnie świadomi wiszącego nad nimi zagrożenia dla zdrowia. Nierzadko wykonywanym badaniem jest również EKG wysiłkowe.

Na jego podstawie diagnozuje się zarówno na przykład pilotów oraz sportowców, jak i osoby podejrzewane o chorobę wieńcową. Pozwoli określić, na jaki stopień wysiłku fizycznego można spokojnie pozwalać sobie w codziennym i zawodowym życiu. Umożliwia określić, czy dana jednostka nadaje się do realizowania danego powiązanego z wysiłkiem zawodu, a dodatkowo pomaga określić program rehabilitacji. Jeżeli ciebie też interesuje wykonanie takiego badania i żyjesz we Wrocławiu albo w okolicach, to wprowadź w wyszukiwarkę takie hasła, jak „ekg wrocław” albo „holter ekg wrocław” w sytuacji, jeśli wymagasz stałego oraz niekrępującego ruchów monitorowania. Również wtedy należy pamiętać o zachowaniu aktywności ruchowej, gdyż celem badania jest wskazanie, jak serce pracuje nie jedynie w łatwych sytuacjach, lecz także tych szczególnie obciążających. Na bazie zarejestrowanych zapisów, lekarz dokona fachowej interpretacji oraz oceni kłopot.

Więcej o wysiłkowym badaniu EKG: zalecam przeczytać dlaserca.pl.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *