Dlaczego dobry ginekolog jest ważny?

Dlaczego dobry ginekolog jest ważny?

Dobry ginekolog jest bardzo ważny już chociażby dlatego, że jest to lekarz wchodzący w bardzo intyną sferę naszego życia. Dla młodej kobiety jest to często pierwsza obca osoba, która zobaczy ją całkowicie nago. Co więcej, nie tylko zobaczy, ale będzie wchodzić w bezpośrednie interakcje. Dlatego pierwszą ważną kwestią jest nie sama wiedza medyczna, ale podejście do pacjentki.

Dobry ginekolog to sympatyczny ginekolog

Ginekolodzy są bardzo często polecani sobie nawzajem przez pacjentki. Związane jest to z tym, że w czasie badania ginekologicznego kobieta powinna się czuć w pełni swobodnie. W przeciwnym razie badanie będzie bardzo utrudnione, a zdarzają się nawet przypadki, że jego wykonanie nie będzie możliwe. Tak silna ingerencja w najbardziej prywatną sferę kobiety zawsze jest bardzo stresująca i od lekarza ginekologa należy wymagać umiejętności odpowiedniego prowadzenia kobiety przez całe badanie, komunikowania się z nią i dokładnego tłumaczenia każdej czynności przed jej wykonaniem. Istnieją zresztą bardzo dokładne wytyczne odnośnie konsultacji ginekologicznych i mechanizmów komunikacji, jakie trzeba w ich trakcie stosować, ale najważniejszy jest tu zawsze czynnik ludzki.

Wykwalifikowany ginekolog

Wbrew pozorom, lekarz ginekolog jest przedstawicielem sztuki medycznej, w której ogromne znaczenie odgrywa intuicja. Mamy dzisiaj znakomite narzędzia diagnostyczne oraz wiedza ginekologiczna posunęła się naprzód w stopniu po prostu fantastycznym, ale cały czas ten obszar medycyny pozostaje pod wieloma względami obszarem dominowania wyczucia lekarza. Połączone jest ono ponownie z dobrą zdolnością do skutecznej komunikacji, ponieważ na przykład dobieranie odpowiednich środków hormonalnej antykoncepcji wymaga od lekarza stosowania metody prób i błędów. Rożne specyfiki mają swoje wady i zalety, których stopień ujawnienia jest różny u różnych pacjentek, przez co dobranie właściwego środka antykoncepcji hormonalnej jest nieraz sztuka określania realnych odczuć pacjentki odnośnie każdego leku.

Dowiedz się więcej na temat wizyty u ginekologa w przychodni Medica2000: www.medica2000.com.pl/usg-ginekologiczne/

Comments are closed.