Pokarmy dla rybek – jakie będą właściwe?

Pokarmy dla rybek – jakie będą właściwe?

Masz akwarium i jesteś początkującym hobbystą? Zastanawiasz się jaki pokarm dla rybek będzie właściwy dla Twoich podopiecznych? W tym artykule opisaliśmy najpopularniejsze typy pokarmu dla rybek.

Płatki i granulki dla ryb

Pokarm dla rybek w formie płatków lub granulek dostępny jest na rynku w wielu kombinacjach. Pokarmy te przeznaczone są dla każdego rodzaju ryb: słodkowodnych i morskich, roślinożernych i mięsożernych. Minusem pokarmu w tej formie jest fakt, że od momentu wystawienia na działanie wody i powierza wartości odżywcze w nim zawarte bardzo szybko ulegają rozłożeniu. Pokarm powinien być dawkowany w małych ale częstych dawkach, a otwarte opakowanie powinno być wyrzucone po maksymalnie trzech miesiącach od pierwszego użycia. Pokarm ten ubogi jest w błonnik. Ubytki błonnika w diecie ryb mogą powodować różne choroby takie jak choroba pęcherza pławnego. Dlatego dietę należy uzupełnić o pokarm bogaty w błonnik – suszone warzywa czy rozwielitki.

Suszony pokarm dla ryb

Pokarm suszony poprzez mrożenie zawiera bardzo dużo błonnika oraz dużą ilość wartości odżywczych. Pokarm taki możemy traktować jako doskonałe uzupełnienie dla diety opartej o płatki lub granulki. Suszenie poprzez mrożenie zabija wszelkie potencjalne patogeny i bakterie sprawiając, że taki pokarm jest bardzo bezpieczny. Największym minusem pokarmu suszonego jest jego cena.

Zamrożony pokarm dla ryb

Sklepy akwarystyczne sprzedają szeroką gamę jedzenia mrożonego. Znajdziemy tu z jednej strony mikroskopijny zooplankton, a drugiej nawet całe rybki. Mimo iż jest to tańsza alternatywa żywego pokarmu to jest przyjmowana przez ryby z takim samym entuzjazmem. Doskonale nadaje się do karmienia ryb mięsożernych. Mrożone jedzenie ma małe szanse na przenoszenie bakterii i patogenów dlatego jest bezpieczne dla rybek.

Żywy pokarm dla ryb

Dużym plusem dla żywego pokarmu jest fakt, że jest on rozpoznawany jako ofiara nawet przez nowo złapane dzikie ryby-drapieżniki. Wśród najczęściej kupowanych żywych pokarmów dla ryb występują dżdżownice, krewetki rzeczne, duże owady i larwy. Żywy pokarm jest drogi i dosyć ciężki w utrzymaniu ponieważ bardzo łatwo może zdechnąć i się zepsuć.

Algi dla ryb i inne rośliny

Ryby roślinożerne z przyjemnością jedzą Sushi Nori – japońską karmę dla ryb opartą o algi i wodorosty. Dobrym pomysłem są również świeże lub mrożone warzywa. Ciekawym przykładem jest sałata lodowa, chociaż jej wartości odżywcze nie są najlepsze. Lepszym przykładem jest cukinia lub groszek.

Więcej ciekawych artykułów na tematy związane z akwarium znajdziesz na stronie http://aquawave.pl/.

Comments are closed.